ANASAYFAKURUMSAL BİLGİLEREĞİTİM VE ÖĞRETİM PROGRAMLARI İç Mimarlık ve Çevre TasarımıSERTİFİKA PROGRAMLARIÖĞRENCİLER İÇİN FAYDALI BİLGİLER, KAYNAKLAR VE SERVİSLERFAYDALI LİNKLER VE DÖKÜMANLARİLAVE VE DESTEKLEYİCİ BİLGİLER

İÇ MİMARLIK VE ÇEVRE TASARIMI LİSANS PROGRAMI

Kazanılan Yeterlilik
Program Süresi (Yıl)
Toplam AKTS Kredisi
Öğretim Şekli
Yeterliliğin Düzeyi ve Öğrenme Alanı


Lisans Derecesi


4


240


Örgün
  • TYÇ Yeterlilik Türü: Lisans
  • TYÇ, TYYÇ, EQF-LLL, ISCED (2011): 6. Düzey
  • QF-EHEA: 1. Düzey
  • Yönelim: Akademik
  • Sınıflandırma (ISCED 2013):021,052,053,073,103 Temel Öğrenme Alanı:21,58
  • Kategori: Ana Yeterlilik

GENEL BİLGİ

Günümüzde bir yapının tasarımına karar verilmesinin yanı sıra, içinde yaşadığımız mekanların ve çevresinin planlanmasında mimarlık ve iç mimarlık iki ayrı disiplin olarak çalışmaktadır. Bir yapının kullanım amacı ve alanına göre yapının planlanması ile ilgili kriterlerden, biçim ve malzemesine kadar inşa edilmesi ile ilgili sorunların çözümlerinde mimarlık, eski ve yeni yapıların yeniden kullanımı, farklı amaçlara hizmet eden binaların iç mekanlarının yeniden ele alınması, fiziksel ve görsel koşulların iyileştirlmesi ve donatılması, iç mekan tefrişi ile ilgili kararların alınması ise, iç mimarlığın çalışma alanları içerisinde yer almaktadır. Mimarlık daha çok bütünle, iç mimarlık parçayla ilişkilidir. İç mimarlığın çalışma alanları; geçmiş, gelecek ve şimdiki zaman dilimlerine göre bir yapının iç mekan ve yakın çevresinin düzenlenmesinde ekonomik, kullanışlı ve özgün tasarımlar yapmak, mekan ve mobilya tasarımı konularında çözümlerle mesleğe yenilik ve dinamizm kazandırmak ve ayrıca içinde yaşadığımız çağın çevre ve sosyal sorunlarının çözümüne katkı sağlamaktır. İç mimarlar tek bir mobilya tasarımından, yapının bir bölümü ya da bütününü ve yakın çevresini ele alır. Yapı elemanlarının sınırladığı kapalı iç mekânlar içerisinde, ısıtma soğutma sitemleri, elektrik tesisatı, sürdürülebilir ve yenilikçi yapı sistemleri, tesisat çözümleri, yapı malzemelerinin tanımlanması, İç Mimarlık ve Çevre tasarımı disiplininin artan farkındalığının temel unsurlarıdır. Ayrıca insanın görsel algısı, insan konforunu sağlayan ve mekan psikolojisine uygun olarak işlevin gerektirdiği malzeme, renk, doku, form, oran, ölçü gibi faktörleri de göz önüne alarak mekânı düzenlenmesidir.

Beykoz Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesine bağlı olarak çalışan İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü, 2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılında 4 yıllık lisans programıyla eğitime başlamaktadır. Lisans Programı, günümüzde artan İnşaat ve mobilya sektörünün talepleri ve farklı sektörlere hizmet veren firmaların kurum kimliği ve markaların tanıtılması, inşaat ve emlak sektörü gibi alanlar için gereken özgün mekan tasarımlarına ihtiyaç duyulmasının yanı sıra, giderek yaygınlaşan konfor ve prestij arayışları, yeni iç mekan ve çevre tasarımlarının yapılmasını gerekli kılmaktadır. Lisans Programı, anlama kavrama, tasarlama, detaylandırma ve uygulama konularını kapsayan mesleki ve kavramsal derslerin yanı sıra, iletişim, yetkinlik geliştirme, sanat ve kültür gibi çeşitli alan dersleriyle öğrencilerin hem kendi mesleki hayatlarına hazırlanmalarına yardımcı olmak hem de genel kültürlerine katkı sağlamayı amaç edinmiştir.


Program hakkında daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız.